Koszyk (0)
Powrót do Projektów Unikalnych

OSKAR ZIĘTA | GENERACJE

Rzeźba miejska GENERACJE to opowieść o pokoleniach, technologii i zrealizowanych marzeniach. O przemijaniu i trwaniu. O podobieństwach i różnicach odbitych w polerowanych, stalowych powierzchniach. Lustrzane TAFLE są nienachalnym i stałym zwierciadłem zmienności natury, kolorów, pór roku i nastrojów. 
Forma jest manifestem technologicznym pod postacią sztuki. To trójwymiarowa interpretacja płaskiego reliefu autorstwa Mariana Szpakowskiego, który znajduje się na elewacji budynku zielonogórskiego BWA. Zabieg ten jest istotą działań projektowych Oskara Zięty. Nieustannego przechodzenia od form płaskich do trójwymiarowych, ze świata wirtualnego do realnego i odwrotnie.
Deformacje na krawędziach metalowych TAFLI przypominają o świecie nieidealnym, nieperfekcyjnym a wciąż zachwycającym. Są wizytówką cenionej na całym świecie technologii FiDU. Materializują fascynację materiałem i konsekwentne badania nad stabilizacją stalowych membran.
Esencją projektów rzeźbiarskich Oskara Zięty jest ich kontekst miejsca. Zielonogórskie GENERACJE są przedsięwzięciem wyjątkowym, zrealizowanym w rodzinnym mieście artysty.
W miejscu, gdzie narodziła się jego pasja do odkrywania potencjału metalu i gdzie dziś znajduje się hala produkcyjna Zieta Studio.

To zwierciadło potencjału autorskiej technologii FiDU i projektowania generatywnego.

Szerokość znaczeniowa pojęcia „generacje” znakomicie odzwierciedla interdyscyplinarność działań Oskara Zięty. Rzeźba miejska GENERACJE jest manifestem szczegółowych prac badawczo-rozwojowych nad stabilizacją stali. To zwierciadło potencjału autorskiej technologii FiDU i projektowania generatywnego. To studium miejsca, jego kontekstów historycznych, artystycznych i przyszłych.
Rzeźba GENERACJE jest owocem współpracy Oskara Zięty, miasta Zielona Góra, Galerii BWA i Muzeum Ziemi Lubuskiej. Projekt zrealizowany i współfinansowany w ramach jubileuszowych obchodów 800-lecia Winnego Grodu i 700-lecia uzyskania praw miejskich.
W 2022 w przestrzeni muzealnej eksponowane były pierwsze prototypy rzeźby i pojedyncze lustrzane TAFLE GENERACJI w skali 1:2, które obecnie wzbogacają stałą kolekcję Muzeum Ziemi Lubuskiej.

To projekt dla miasta i jego przyszłych generacji.

GENERACJE to wspólna praca zielonogórzan i zielonogórzanek. To projekt dla miasta i jego przyszłych generacji.

Leave us a message if you are interested in special project such as a sculpture, trophy or if you have any other idea that we can help you with.

OSKAR ZIĘTA | GENERACJE

Nie przegap

Zieta Studio na ICFF

Stoisko 1135, Javits Center, Nowy Jork

Stoisko 1135, Javits Center, Nowy Jork

Obserwuj nas

Najnowsze na Instagramie

Prosimy wybrać preferowany język i walutę, aby proces zakupowy był przyjemniejszy.
Wybór można zawsze zmienić w menu na górze
Akceptuję