Koszyk (0)

Oskar Zięta

Architekt | Projektant Procesów | Artysta

"Czasem błędy inspirują najbardziej".
 
Polski rzeźbiarz i kowal 4.0, który zamiast dłuta i kowadła używa powietrza i parametryzacji. Pracuje z metalem w jego najszerszej definicji, będąc odpowiedzialnym za kompletny proces kreacji i wytwarzania - jednak bez pełnej kontroli. Brzmi paradoksalnie? W pewnym sensie tak jest, Oskar Zięta nazywa to „kontrolowaną utratą kontroli”. To hasło od ponad dekady jest paliwem dla jego wysoce płodnego w realizacje studia i jego samego.
A TY MARZYSZ?
 
Oskar Zięta od dziecka był wielkim fanem ultralekkości i mobilności. Dziś jest twórcą jednego z najlżejszych krzeseł na Ziemi i nieustannym podróżnikiem pomiędzy światami sztuki i inżynierii. Oskar przez całe swoje życie i karierę mocno wierzy w siłę determinacji i konsekwencji w osiąganiu celów. Sukces to dla niego ciągłe poszukiwanie lepszego siebie i lepszych rozwiązań. Ciągłe doskonalenie i pokora wobec porażek.
 
Konkretny błąd produkcyjny, określony jako DIN 8580 stał się punktem badawczym Oskara Zięty. Wniknął w niego na wskroś, czego efektem jest nowatorska technologia FiDU. To proces produkcyjny, którego nazwa pochodzi od niemieckiego Freie Innendruck Umformung – swobodnego odkształcania ciśnieniem wewnętrznym. W ten sposób odpowiedź materiału, przez większość specjalistów uważana za błąd produkcyjny, stała się fundamentem nowych kierunków rozwoju inżynierii. Gdy taki potencjał jest podparty zaangażowaniem, może stać się i staje się czymś ikonicznym, futurystycznym i znanym na całym świecie.
 
Oskar Zieta pytany o swoje marzenia, nigdy nie ma jednej odpowiedzi. Równocześnie materializuje marzenie za marzeniem. Zanim spełni jedno, już stawia sobie kolejne, bardziej ambitne cele. Prowadzi studio kreatywne i zarządza produkcją. Jest menedżerem, projektantem, inżynierem, mężem, przyjacielem, ojcem i dumnym wnukiem kowala.

MIŁOŚNIK WIEDZY

 
Jako wykładowca w School of Form podkreśla istotę patrzenia w przyszłość. Zwraca oczy swoich studentów do przodu, wskazując na niezbadane dotąd kierunki. Odkrywa potencjał młodych ludzi, inspirując ich do eksploracji jeszcze niezaprojektowanych obszarów wzornictwa przemysłowego, mobilności czy sztuki użytkowej. Oskar Zięta projektuje i motywuje innych do tworzenia i nadawanie kształtów nowego świata.

Jako student był bardzo pracowity i ambitny. Zwykł powtarzać, że talentu nie da się rozwinąć bez poświęceń. Jego długoterminowe i zorientowane na cel podejście do edukacji było i jest wspierane przez jego sportowego ducha. Zanim wybrał studia architektoniczne w Szczecinie miał zamiar studiować na Akademii Wychowania Fizycznego.
 
Dziś trudno sobie wyobrazić Oskara Zietę jako zawodowego sportowca, a nie projektanta. Jednak żadna z tych życiowych dróg, nie mogłaby zakończyć się sukcesem bez konsekwentnie pielęgnowanych w sobie cech charakteru składających się na międzynarodowe osiągnięcia.
 

NIEUSTANNE BADANIA I ROZWÓJ


Od 2003 roku ambitny Oskar Zięta był zaangażowany jako pracownik naukowy i asystent w katedrze CAAD na Uniwersytecie ETH w Zurychu.  Tam też pod koniec swojej edukacji napisał i obronił pracę doktorską pod nadzorem prof. dr Ludgera Hovestadta ­– który do dziś jest jego wielką inspiracją. Głównym przedmiotem dyplomu Oskara był udział maszyn sterowanych komputerowo w obróbkę stali w architekturze i wzornictwie. Podczas badań na ETH, Zięta opracował różne metody zwiększania efektywności technologii. Głównym tematem było zastosowanie blach stalowych jako elementu konstrukcyjnego – taniego, łatwego w kształtowaniu i wydajnego. Problemem elementów blaszanych jest ich stabilność. Badania Zięty skupiały się na tym, jak osiągnąć pożądaną stabilizację stalowych profili, aby mogły byś wykorzystywane jako elementy konstrukcyjne.

Dziś Oscar Zieta dzięki optymalizacji indeksu wagi (lightweight index) jest autorem najlżejszego cienkościennego krzesła metalowego. Wykonana z jedynie z aluminium Ultraleggera waży nieco ponad 1660g i utrzymuje obciążenie 1200 kg. To najlepszy dowód na to jak Oskar Zięta, dzięki swojemu zaangażowaniu i analizie złożoności procesu produkcyjnego FiDU wciąż na nowo odkrywa potencjał projektowania generatywnego i samego materiału.
 

ZAINSPIROWANY PRZEZ NATURĘ


Bionika to życiowa pasja Ziety. Jest bacznym obserwatorem natury. Czerpie inspirację z mikroskali świata owadów, zaplecionych form konarów drzew i kształtów kamieni. Często zerka pod nogi i często unosi głowę. Obserwuje kolory kosmosu, odbicia światła i schematy funkcjonowania organizmów. Proces deformacji od czegoś płaskiego do trójwymiarowego jest tym, co regularnie dzieje się w przyrodzie. Skrzydła ważki, na początku są zwinięte w rulon. Po czym ten znakomity lotnik pompuje je swoimi płynami organicznymi do trójwymiarowej stabilnej formy. To przykład bionicznych fascynacji Oskara, które znajdują wyraźne odzwierciedlenie w jego procesach.
 

POZA DEFINICJAMI


Jako projektant Oskar Zięta jest autorem ikonicznego stołka PLOPP (2008) i innych obiektów nadmuchanych w stali na pograniczu rzeźby i przedmiotów użytkowych. Zięta odkrywa potencjał metalu w jego funkcjonalności, trwałości i zrównoważeniu. Jego obiekty są w większości monomateriałowe, co przywołuje odpowiedzialną narrację o cyrkularności i redukcji.

Mniej znaczy więcej - jak lubi mawiać Oskar.

Jako artysta eksperymentuje ze skalą i formą, a także ze społecznym i estetycznym potencjałem stalowych rzeźb. Począwszy od pawilonu Architonic Concept Space i instalacji Blow & Roll dla Victoria & Albert Museum powstałych w pierwszej dekadzie 2000 roku. Po najwyższą w Polsce rzeźbę w przestrzeni publicznej ­– WIR (Galeria Północna, Warszawa 2017), czy pawilon miejski NAWA (Wyspa Daliowa, Wrocław 2016) - nominowany do prestiżowej nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award.

Jako profesjonalista był wielokrotnie wyróżniany najważniejszymi nagrodami w dziedzinie designu, w tym Designpreis der Bundesrepublik Deutschland Award, Red Dot Award i Audi Mentor Preis, a także nominacją do Schweizer Design Preis. Zięta współpracował między innymi z takimi markami jak Audi, Architonic, Ballantine's, Pirelli, Victoria & Albert Museum. Jego prace znajdują się w kolekcjach Museum für Gestaltung w Zurychu, Pinakothek w Monachium i Centrum Pompidou w Paryżu.



















Rzeźby

Wir, 2017

Nawa, 2019

Urban Crystals, 2021

Firefly, 2021

Axis, 2019

Kraken, 2021

Crystal Totem, 2021

Crystal Monoliths, 2019

2006, Fünf Höfe, Munich

Blow&Roll 2010, Victoria and Albert Museum, London

2018, West Gate Wrocław

Kolumna

Cyclops, 2013

Nucleus, 2017, Philharmonic in Szczecin

Concept Space, 2013, IMM Cologne

Tajdo, 2017, Raffles Europejski Hotel, Warsaw

2019, City Museum of Warsaw

Cave, 2020

Fingerprint, 2020, private apartment, Warsaw

Lezka, 2020

2016, Gliederfüßer

2017, Steel In Rotation

2020, Helix Volute

Wystawy

(46 all)

2010
“Blow & Roll” installation
Victoria & Albert Museum, London Design Festival
London, Great Britain
2011
“Reflections”
Vienna Design Week
Vienna, Austria
2013
“Stilwerk” limited edition design gallery
Design Days Dubai
Dubai, United Arab Emirates
2013
Chippensteel 0.5 is exhibited at “Common Roots”
Design Museum Holon
Holon, Israel
2014
“Polish Design: in the Middle of”
Dutch Design Week
Eindhoven, Netherlands
2014
“Polish Job”
Milan Design Week
Milan,Italy
2015
IMM Cologne
Cologne, Germany
2018
“Polish(ed) Reflections”
Jerke Museum
Recklinghausen, Germany
2019
IMM Cologne
Cologne, Germany
2019
Zieta at Salone Del Mobile
Milan, Italy
2020
“Deformations of reflection – reflections of deformation”
City Museum of Wrocław
Wroclaw, Poland
2020-2021
“INFLATALES. Oskar Zięta’s Steel Stories”
GAGA Gallery of Architecture, MOS Scene at the Theatre of Julius Słowacki
Cracow, Poland
2020
“MIRRORTOPIA”
Concept 101 Showroom
Beijing, China
2020
Oskar Zięta at the Line Park & Gallery All
Hangzhou City, Zhejiang, China
2020
Oskar Zięta at Maison Joseph
Hangzhou City, Zhejiang, China
2020
“CADA CANTO CADA CONTO. ART, ARCHITECTURE, CERAMIC AND DESIGN”
CABANAmad Gallery
Lisbon, Portugal
2010
PLOPP exhibited at the Saatchi Gallery, by Phillips de Pury
Saatchi Gallery
London, Great Britain
2010
“Young Creative Poland” exhibition
Salone del Mobile di Milano
Milan, Italy
2010
“Idea and Imagination Experience Hall”
Seoul Design Fair
Seoul, South Korea
2012
Designers’ Open
Leipzig, Germany
2013
“Future Nomads”
DMY International Festival of Design
Berlin, Germany
2015
“Open Ended”
Kazerne Gallery, curatet by Lidewij Edelkoort
Eindhoven, Germany
2017
“Future is Now”
Norman Foster Foundation
Madrid, Spain
2018
KOOKU living spaces
Art Basel
Basel, Switzerland
2020
“Chez un connaisseur”
RINCK & Savannah Bay Gallery, Paris Design Week
Paris, France
2020
“Design without borders” (Határtalan Design)
Kiscelli Múzeum, curators: Szilvia Szigeti and Tamás Radnóti
Budapest, Hungary
2020
“La Manufacture a labour of love”
Gare Saint Sauveur, Lille, The Design Capital, curators: Lidewij Edelkoort and Philip Fimmano
Lille, France
2010
Baden State Museum
Germany
2010
Victoria & Albert Museum
Great Britain
2011
Centre Pompidou
France
2011
Pinakothek der Moderne
Germany
2012
Holon Design Museum
Israel
2012
Musee des Beaux-Arts
Canada
2013
Zurich Design Museum
Switzerland
2014
Museum Jerke
Germany
2015
Denver Art Museum
USA
2016
Vitra Design Museum
Germany
2016
National Museum of History and Art
Luxembourg
2016
Museum of Copper
Poland
2016
Museo Nazionale Della Scienza E Della Tecnologia Leonardo Da Vinci
Italy
2016
Four Domes Pavilion
Poland
2017
Museu Nacional do Conjunto Cultural da República
Brasil
2017
National Museum in Warsaw
Poland
2017
City Museum of Gdynia
Poland
2018
National Museum in Cracow
Poland
2020
City Museum of Wrocław
Poland

Nagrody

2008 ——— 2021

YDMI Award German
Design Council

DMY Award

for Innovation
in production process

Red Dot Design Award
Best Product Design

for Plopp

Forum AID Award

for Plopp

Schweizer Design Preis

Nomination for Unterdruck

Materialica
Design + Technology Award

Design Preis der Bundesrepublik
Deutchland Award,
Rat für Formgebung

for Plopp

Audi-Mentorpreis
by Architektura & Wnętrze

for Oskar Zięta

Must Have Award
Lodz Design Festival

for Drab

Must Have Award
Lodz Design Festival

for the 3+ Chair

30 Most Creative People
of Wroclaw
President’s Prize

Dolnośląski Gryf
Economic Award

“For the pioneer
of the digital age”

“Innovation in Architecture” Award
Architektura-Murator

for Nawa

German Design Award

for Nawa

Mies van der Rohe
Prize Nomination

for Nawa

Must Have Award
Lodz Design Festival

for Ultraleggera

Materialica
Design + Technology Award

for Ultraleggera

Must Have Award
Lodz Design Festival

for Triglav

Red Dot Design Award
Best Product Design

for Ultraleggera

Prosimy wybrać preferowany język i walutę, aby proces zakupowy był przyjemniejszy.
Wybór można zawsze zmienić w menu na górze
Akceptuję