Koszyk (0)
Powrót do Journal

Odsłonięcie rzeźby miejskiej GENERACJE i wystawa towarzysząca w Zielonej Górze

Zielona Góra
- Oficjalne odsłonięcie rzeźby: 8 września 2023 | 16:00
- Skrzyżowanie placu Marszałka Józefa Piłsudskiego i ulicy Bolesława Chrobrego w Zielonej Górze.
- Wystawa ma miejsce w Muzeum Ziemi Lubuskiej przy Alei Niepodległości 15
Wernisaż wystawy: 08.09.2023r. g. 17:00

Szerokość znaczeniowa pojęcia „generacje” znakomicie odzwierciedla interdyscyplinarność działań Oskara Zięty. Rzeźba miejska GENERACJE jest manifestem szczegółowych prac badawczo-rozwojowych nad stabilizacją stali, ale też opowieścią o technologii, pokoleniach i zrealizowanych marzeniach. Projekt jest zwierciadłem potencjału autorskiej technologii FiDU i projektowania generatywnego. To studium miejsca, jego kontekstów historycznych, artystycznych i znaczeń w trosce o przyszłe generacje.
urban sculpture generations by zieta

OSKAR ZIĘTA | GENERACJE zdjęcie: Weronika Trojanowska

Zielonogórskie Winobranie w tym roku również rozszerzy obchody o spotkanie z twórczością Oskara Zięty. Odsłonięta zostanie rzeźba miejska GENERACJE – stalowa opowieść o pokoleniach, technologii i zrealizowanych marzeniach. Zapraszamy na spotkanie drugiej generacji.

Tafla C zdjęcie: Rafał Ciemny

W ubiegłym roku, podczas obchodów 800-lecia Winnego Grodu i 700-lecia praw miejskich w Muzeum Ziemi Lubuskiej i BWA odbyła się wystawa GENERACJE. Mieliśmy wówczas okazję zobaczyć szereg prac Oskara Ziety i Zieta Studio w dwóch odsłonach – sztuki i designu. Duża część wydarzenia była poświęcona projektowi rzeźby dla Zielonej Góry, która we wrześniu 2023 zostanie odsłonięta w Parku Tysiąclecia.
generacje sketch

Rondo Lustro zdjęcie: Rafał Ciemny

Jesienią 2022 roku w MZL oglądaliśmy generatywne prototypy rzeźby. Były to wyniki eksperymentów opartych o zaawansowane mechanizmy obliczeniowe projektowania parametrycznego, powstałe w procesie poszukiwania ostatecznej formy rzeźby miejskiej GENERACJE.

OSKAR ZIĘTA | GENERACJE zdjęcie: Rafał Ciemny

Tegoroczne wydarzenie otwarcia dopełni wystawa w Muzeum Ziemi Lubuskiej, które na stałe do swojej kolekcji włączyło pojedyncze TAFLE, w skali 1:2. Obiekty te złączone i przeskalowane składają się na zielonogórską GENERACJE. Osiem lustrzanych stalowych paneli znajduje się na głównej klatce schodowej Muzeum.

OSKAR ZIĘTA | GENERACJE zdjęcie: Rafał Ciemny

Projekt GENERACJE jest szczególny, powstaje bowiem w rodzimej Oskarowi Zięcie Zielonej Górze, gdzie narodziła się jego pasja do stali. Tam też jako dziecko podpatrywał procesy obróbki metalu, w pracowni swojego dziadka kowala 1.0. Rzeźba porusza wątek generacji w znaczeniu pokoleń, ich przemijania i trwania. Istotności patrzenia w przeszłość, by projektować przyszłość.
Oskar Zięta, nazywany jest często rzeźbiarzem 4.0. Zamiast dłuta używa projektowania parametrycznego i autorskiej technologii swobodnego formowania ciśnieniem wewnętrznym FiDU. Szerokość znaczeniowa pojęcia „generacje” znakomicie odzwierciedla interdyscyplinarność działań Oskara Zięty. Rzeźba jest owocem, szczegółowych prac badawczo-rozwojowych nad stabilizacją stali.

OSKAR ZIĘTA | GENERACJE zdjęcie: Weronika Trojanowska

Płaskorzeźba Mariana Szpakowskiwego

| BWA Zielona Góra













GENERACJE to studium miejsca, jego kontekstów historycznych i artystycznych. To manifest technologiczny w formie sztuki. To trójwymiarowa interpretacja reliefu Mariana Szpakowskiego, który zdobi elewację budynku BWA. Projektant przeczytał relief, zrozumiał jego gramatykę i przetłumaczył ją na przestrzenny obiekt składający się z ośmiu metalowych luster TAFLA.
oskar zieta and miniature of generacje

OSKAR ZIĘTA | GENERACJE zdjęcie: Agata Maziarz

We Wrocławiu prowadzone są prace projektowo-badawcze Zieta Studio, hala produkcyjna mieści się w Zielonej Górze. Rzeźba GENERACJE jest zatem nie tylko koncepcyjnym projektem dedykowanym dla miejsca, ale od początku w tymże miejscu powstaje. To wspólna praca zielonogórzan i zielonogórzanek. To projekt dla miasta i jego przyszłych generacji.

Artykuł z ubiegłorocznej wystawy >

Nie przegap

Prosimy wybrać preferowany język i walutę, aby proces zakupowy był przyjemniejszy.
Wybór można zawsze zmienić w menu na górze
Akceptuję