fbpx

10 LAT PLOPPA

Miejsce: Domoteka, Warszawa
Data: 15 – 31 maja 2018
Kurator: Anna Śliwa
Tekst: Anna Śliwa

Świat, który nas otacza jest światem zaprojektowanych rozwiązań. Odpowiadają one na ludzkie potrzeby lub tworzą nowe, włączają się w trendy lub je kontestują. Te najlepsze zyskują ponadczasową sławę, stają się ikonami, którym upływający czas tylko dodaje uroku. Historia PLOPPa, stołka ukształtowanego sprężonym powietrzem, to jedna z takich opowieści. Jest to projekt ponadczasowy, jedno z 12 krzeseł, które zmieniło światowy design. Flagowy produkt Oskara Zięty, zabawny, choć na serio, lekki a przecież ze stali, produkowany masowo a każdorazowo unikatowy, znalazł już swoje miejsce w muzeach i galeriach świata jako jeden z niewielu przykładów polskiego, współczesnego designu.

WARSAW HOME EXPO
POLSKIE PROJEKTY POLSCY PROJEKTANCI

PLOPP 4.0 

Alfabet projektowania Oskara Zięty

W dziesiąta rocznice przyznania  oskara designu czyli nagrody RedDot  realizujemy wyjątkowy projekt pt. „PLOPP  4.0  Alfabet projektowania Oskara Ziety” promujący nie tylko polskie wzornictwo, lecz również innowacyjną technologię FIDU

mającą szerokie zastosowania w przemyśle i sztuce. Projekt będzie realizowany w postaci wydawnictwa albumowego oraz wystawy podróżującej po Polsce i świecie, której kuratorem jest Anna Śliwa z Muzeum Miasta Gdyni.

Manifest technologii FiDU

Unikatowość projektu polega na zaprezentowaniu procesu i eksperymentów badawczych , które prowadzą jednocześnie do powstawania form artystycznych, użytkowych i przemysłowych. Procesu, który należy do grona najbardziej  innowacyjnych technologii na świecie o ogromnym potencjale i skali zastosowania, stworzonym przez Polaka. Jak rodzą się innowacyjne rozwiązania?

Jak design odpowiada na potrzeby zmieniającego się świata? Na wystawie, angażującej wszystkie zmysły odbiorców, odpowiedzi na te pytania znajdą się w historii i twórczość Oskara Zięty – projektanta, innowatora, artysty, architekta. Główna uwaga zostanie skierowana na Ploppa – manifest technologii FIDU oraz ikonę, która od 10 lat jest znakiem rozpoznawczym polskiego designu na świecie.

Na styku designu i sztuki

Wystawa prześledzi wszystkie etapy pracy nad produktem od koncepcji, przez technologię, wybór materiału, produkcję, po gotowy obiekt. Zaprezentuje kulisy powstania Ploppa od fazy testów po rozwiązania dla przemysłu 4.0. Zakreśli drogi, które prowadziły Oskara Ziętę w stronę projektowania parametrycznego

i współpracy z przemysłem, a także realizacji rzeźbiarskich, tworzonych na styku designu i sztuki. Efektem wystawy będzie wzmocnienie wizerunku polskiego wzornictwa, uświadomienie jego kulturotwórczej roli i podkreślenie jego wagi w kształtowaniu dziedzictwa narodowego.

13

MUZEA

NAGRODY

You may be interested in: